Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi


  • Anasayfa
  • Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi (serviks)

Serviks kanseri yani rahim ağzı kanseri önüne geçilebilir bir hastalık türüdür. Smear testi ile erken tanı tedavisi ile bu hastalığınızdan kurtulmanız mümkün. Rahim ağzı kanseri ne kadar erken teşhis edilirse tedavi oranı o kadar başarılı ve etkili olur. Bunun için kadın hastalıkları uzman doktorları jinekolog muayenelerini 2 ayda bir mutlaka düzenli olarak önerir.

Hemen hemen dünyada ki bütün kadınlar da rastlanılabilir bir durum olarak bilinir.  Serviks kanseri Türkiye de de sıklıkla görülebilen bir hastalıktır.

Rahim ağzı kanseri serviks anormal hücrelerin kontrol dışı  büyümesiyle oluşur. Serviks kanseri tüm dünyada kadınlarda en sık görülen kanserlerden biridir.

Rahim ağzı kanseri belirtileri;

Vajina’da anormal kanama

Beklenmeyen koyu kokulu ve lekeli akıntı

Cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma

Bu belirtiler hemen hemen rahim ağzı kanseri belirtileri olarak ortaya çıkar. Bu bahsedilen belirtiler sizde de mevcutsa mutlaka doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

Rahim ağzı kanseri serviks

Rahim ağzı kanseri serviks

Rahim ağzı kanseri tedavisi;

Serviks rahim ağzı kanserin evresi tedavi seçiminde en önemli faktördür. Ancak, bu kararını etkileyen diğer faktörler rahim içinde kanser tam yerini, kanser türünü (skuamöz hücreli veya adenokarsinoma), yaşınız, genel fiziksel durum dahil olup olmadığı ve çocuk sahibi olmak isteyip istemediğiniz tedavinin ilk aşamasıdır.

İn situ skuamöz hücreli karsinom için Kriyocerrahi, lazer cerrahisi, loop elektrocerrahi eksizyon prosedürü (LEEP / Leetz) ve soğuk bıçak konizasyon içerir.

in situ adenokarsinom, histerektomi genellikle tavsiye edilir. İsteyen kadınların çocuk sahibi olması için, bir koni biyopsi ile tedavi  seçenek olabilir. Koni örnek kenarlarında hiçbir kanser hücrelerini olmalı ve hasta yakından takip edilmelidir. Kadın çocuk sahibi olduktan sonra bir histerektomi tavsiye edilir.

Bunun yanı sıra size uygun olan tedavi yöntemini doktorunuz size önerecektir.

Gebelikte rahim ağzı kanseri;

Serviks kanserlerinin az sayıda gebe kadınlarda bulunmaktadır. Kanser gibi IA olarak çok erken bir aşamada ise, çoğu doktorlar vadede gebeliğin devam etmenin güvenli olduğuna inanırlar. Birkaç hafta doğumdan sonra, bir histerektomi veya bir koni biyopsi (koni biyopsi sadece Substage IA1de için tavsiye edilir) kullanılması tavsiye edilir.

Kanser evre IB veya daha yüksek ise, o zaman size ve doktorunuza gebelik devam edip etmeyeceğinize karar gerekir. Değilse, tedavi radikal olurdu  ve  Eğer gebelik devam etmeye karar verirseniz, bebek rahmin dışında hayatta mümkün olduğu kadar kısa sürede sezaryen ile teslim edilmelidir. Daha ileri kanserler, derhal tedavi edilmelidir.

 

 

 

 

 

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi ile Benzer Yazılar:

7 Eylül 2016 Saat : 7:44

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

en iyi filmler,Film Tavsiyeleri, Film Yorumları, Film Önerileri,ödüllü filmler,dizi tavsiyeleri,izlenecek filmler,tavsiye filmler,film yorumları,sinema filmleri,tavsiye film öneri,film öner,öner film,güzel filmler,iyi filmler Son Yazılar FriendFeed
%d blogcu bunu beğendi: