moda

Salatalık Hakkında Her Şey Salatalığın Faydaları Salatalığın Cilde Faydaları Salatalığın Vücuda Faydaları Salatalığın Sağlığa Faydaları

Sağlık

3 Temmuz 2015 onurboga.com

Salatalık kabak, balkabağı, karpuz ve (Cucurbitaceae aile) aynı bitki familyasına aittir. Karpuz gibi, salatalık vücudun isteği suyu temin etmesine yardımcı olabilir sıcak bir yaz gününde onları yeme çoğunlukla kabak ailesinden tüketmemiz gerekir. Besinlerin  (yüzde 95), sudan oluşur.

Ancak, tüm yıl boyunca salatalık yemek için bir neden var. K vitamini, B vitaminleri, bakır, potasyum, C vitamini, manganez ve birlikte, salatalık tipik bir Amerikan diyeti de sayılabilir.  Besin eksikliklerini gidermek için salatalık en doğru seçim denilebilir.

Ayrıca, salatalık, kronik hastalıklar ve daha fazlası, çok daha riskini azaltmaya yardımcı olur. Benzersiz polifenoller ve diğer bileşikleri içerir.

Salatalık beyin sağlığında önemli bir rol oynadığı bir anti-inflamatuar flavonol denilen fisetin içerirler. Hafızanızı geliştirmek ve yaşa bağlı düşüş sizin sinir hücreleri korumaya yardımcı olur.

Salatalık meme, rahim, yumurtalık ve prostat kanserlerinin riskini azaltmak için yardımcı olabilir (pinoresinol, lariciresinol ve secoisolariciresinol) lignanlar denilen polifenoller içerir.  Onlar aynı zamanda anti-kanser özelliklere sahip kukurbitasinler denilen bitkisel besinler içerir. George Mateljan Vakfı’na göre;

“Bilim adamları daha önce çeşitli sinyal yolları (örneğin, JAK-STAT ve MAPK yollar) kanser hücresi gelişmesi ve yaşaması için gerekli kukurbitasinler aktivitesi ile bloke edilebilir olduğu tespit etmiştir.”

Salatalık

Salatalık

Salatalık iyi bilinen C vitamini ve beta karoten dahil olmak üzere sayısız antioksidanlar içerir.

Ağzınızın çatısına bir salatalık dilimi yerleştirerek kokuya neden olan bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Salatalık B1 vitamini, B5 vitamini ve A vitamini B7 (biotin) dahil olmak üzere birden çok B vitaminlerini içerir.

Salatalık, sağlıklı sindirim için gerekli olan en temel unsurlarından ikisi açısından zengin: Su ve liftir.

Eğer asit reflü ile mücadele ediyorsanız salatalık tüketmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Salatalığın kalorisi düşük olduğundan dolayı kilo almanızı etkilemez.

Salatalığın da kalp sağlığını ve kan basıncını düzenleme etkisine sahiptir.

 

 

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?